Uncategorized

Mida need mükoloogide terminid kõik tähendavad…

Mükoloogia ja seenekasvatus

Eesti keeles on paljudele keerulistele teaduslikele terminitele vasted olemas, kuid siiski kiputakse spetsialistide hulgas kasutama just neid keerulisi termineid. Aga mida need seenekasvatuses kasutatavad sõnad siis tähendavad…

Mükoloogia – seeneteadus.

Mükoloog – seeneteadlane.

Hüüf – seeneniit.

Mütseel – seeneniidistik.

Mükoriisaseen – mükoriisa on taimejuurte ja seente omavaheline kooseluvorm, kus taim varustab seent fotosünteesi teel saadud seene eluks vajaliku süsinikuga ja seen omakorda muudab taimele kättesaadavaks sügavamatest mullakihtidest pärinevad mineraalained. Tuntumad mükoriisaseened on näiteks kukeseen ja riisikad.

Substraat – toitekeskkond, sööde, millel kasvab seen.

Viljakeha – seeneeoseid kandev struktuur. Lihtsamale öeldes see seeneosa, mida tavaliselt seenel käies korjatakse.

Seenekultuur – ehk puhaskultuur on laboratoorselt kasvatatud seeneniidistik tema paljundamise, säilitamise, määramise, kasvatamise ja uurimise tarbeks.

Seenepakk – puupakk, mis on nakatatud mingi kindla seenega seenekasvatuse eesmärgil.

Teramütseel – teristele ehk teraviljaseemnetele kasvama pandud seeneniidistik, mida kasutatakse erinevate seenesöötmete nakatamiseks seenega. Teramütseeli kasutatakse seenepakkude, kändude ja teiste seensubstraatide nakatamiseks.

Seenetüübel – puupulgake, millele on kasvama pandud seeneniidistik, mida kasutatakse erinevate seenesubstraatide nakatamiseks. Seenetüüblid saab kasutada eluspuude, seenepakkude, kändudes nakatamiseks.

Vedelkultuur – vedelal seenesöötmel kasvatatud seeneniidistik. Vedelkultuuri kasutatakse teramütseeli ja teiste substraatide nakatamiseks. Vedelkultuuri saab levitada ja kasutada nakatamiseks näiteks süstla sees.

Saprotroofne seen – seen, kes toitub ainult surnud orgaanilisest materjalist. Saprotroofsed seened on laialt tuntud lagundajad. Nende hulka kuuluvad näiteks puidu-sametkõrges ja austerservik.

Parasiit ehk patogeenne seen – elusa organismi arvel elunev seen. Üheks tuntumaks seenekasvatuses on must pässik.

Raviseen – seened, kes sisaldavad ravitoimed omavaid mikroelemente. Üheks tuntumateks on must pässik ja šiitake.