Uncategorized

Seenetüüblid, kuidas neid kasutada?

Seenetüüblid

Kui seenetüüblid jõuavad kliendini on oluline, et pakendit ei avataks ennem, kui hakatakse seenekasvatussubstraati nakatama. Pakendit avades võivad seenetüüblid nakatuda mõne mittesoovitud seenega nagu näiteks hallitus. Kui see peaks juhtuma, on tüüblid kasutuskõlbmatud. Seenetüübleid tuleb hoiustada jahekapis kuni kasutamiseni. Kui tüüblite pakend on töö käigus avatud, siis tuleb seenetüüblid ära kasutada paari päeva jooksul hoiustades neid vahepeal jahekapis.

Enne seenetüüblite kasutamist peaks valmis vaatama elektri- või akutrelli koos õiget mõõtu puidupuuriga. Kui seenetüüblid on mõõduga 12×40 mm, läheb vaja 12-13 mm puidupuuri. Lisaks tuleb varuda ka kummikindaid, mis aitavad vältida seenetüüblite nakatumist hallituse ja bakteritega. Et olla kindel oma töö puhtuses, tuleb kindaid vahetada iga paari paku või kännu nakatamise järel.

Seenetüüblid on mõeldud eelkõige pakkude, kändude või puunottide nakatamiseks. Kasutada tuleks värskeid pakke, kände või puunotte, sest nendes on rohkem niiskust, mis on vajalik seene kasvuks. Lisaks, värsketes pakkudes ja kändudes pole hakanud kasvama mittesoovitud seened. Seega nakatamine õnnestub suurema tõenäosusega. Substraadi puuliik tuleb valida vastavalt seeneliigi eelistusele, ehk näiteks austerservikule sobib lehtpuu, mitte okaspuu. Austerservikule ja kopsservikule võiks valida substraadiks haava puidu, puidu-sametkõrgesele paju või remmelga ning šiitakele kase või sanglepa. Aga see ei tähenda, et ei võiks kasvatada ka teistel lehtpuuliikidel nagu näiteks tamm, õunapuu, vaher jne.

Kändude nakatamise puhul tuleb puurida kännule augud 10-15 cm vahedega kogu kännu ulatuses. Augud tuleb puurida 5-10 mm sügavamad, kui on seenetüüblite pikkus. Igasse auku tuleb paigaldada üks seenetüübel. Kui nakatada puunotte või pakke, siis tuleb käituda täpselt sama moodi nagu kändudegagi. Edasi toimimiseks on aga kaks valikut, kas jätta pakud või notid niisama õue või pista nad kilekotti ja jätta sooja ruumi mõneks ajaks läbi kasvama. Läbi kasvamise periood võiks olla ca 1 kuu ning seejärel kilest vabastada ja õue viia.

Mis muud, kui seeni kasvatama!