Teramütseel on teraviljateradele kasvama pandud seeneniidistik. Sisuliselt võib teda võrrelda taime seemnetega, kust igast seenega nakatunud terast kasvab uus seen.
Kui teramütseel ehk seeneniidistik jõuab kliendini on oluline, et pakendit ei avataks ennem, kui hakatakse seenekasvatussubstraati nakatama. Pakendit avades võib teramütseel nakatuda mõne mittesoovitud seenega nagu näiteks hallitus. Kui see peaks juhtuma, on mütseel kasutuskõlbmatu. Teramütseeli tuleb sarnaselt seenetüüblitele hoiustada jahekapis kuni kasutamiseni. Kui teramütseeli pakend on töö käigus avatud, siis tuleb seeneniidistik ära kasutada paari päeva jooksul hoiustades teda vahepeal jahekapis.
Teramütseeli kastutakse erinevate seenekasvatussubstraatide nakatamiseks, nagu puiduhake, saepuru, põhk, põllumajandusjäätmed, puupakud jne. Algajal kasvatajal on ilmselt kõige lihtsam kasutada teramütseeli seenepakkude valmistamiseks. Kõige lihtsam meetod on võtta värskelt saetud haavapakk, mis on umbes 35-45 cm pikk. Võib kasutada ka mõnda muud puuliiki johtuvalt seeneliigi eelistusest. Lõigata sellelt pakult ühest otsas ketas, paksusega ca 5 cm. Seejärel panna ühe tera paksune kiht teramütseeli paku otsale ja lüüa ära lõigatud ketas naelaga paku otsale tagasi nõnda, et teramütseel jääb ketta ja paku vahele. Seejärel tuleb pakk panna kilekotti ning sulgeda. Nõnda jätta pakk umbes üheks kuuks sooja ruumi läbi kasvama ja ongi seenepakk valmis. Kui aga ei ole võimalik seenepakku soojas ruumis hoida, siis võib kohe peale teramütseeliga nakatamist paku aeda istutada nõnda, et kettaga ots jääks mulla sisse. Seenepaku istutamisel on üldreegel see, et 1/3 jääb maa peale ja 2/3 seenepaku pikkusest jääb mulla sisse. Kindlasti tuleb teramütseeliga töötamisel kasutada kummikindaid vältimaks ebaõnnestumisi.
Kui soovitakse nakatada teramütseeliga näiteks põhku või saepuru, siis tuleks substraat ennem steriliseerida. Kui autoklaavi pole käepärast, siis ajab asja ära ka survepott. Aga sellest täpsemalt võibolla mõnes teises postituses. Peale steriliseerimist tuleb oodata, kuni substraat on jahtunud ning segada sinna hulka teramütseeli. Umbes viie liitri substraadi kohta võiks lisada ühe kilogrammi teramütseeli. Seejärel seenega nakatatud substraat suruda tihedalt näiteks puhtasse plast ämbrisse ja jätta toatemperatuurile läbi kasvama. Ämber tuleb enne kasutamist desinfitseerida, selleks sobib nii piiritus, kui ka kätedesovahend. Ämber võiks olla läbipaistev, siis on tore vaadata, kuidas seen kasvab. Kindlasti tuleks ämber sulgeda kaanega, aga mitte õhutihedalt, sest seen on aeroobne organism ja soovib hingata. Piisab, kui kaas on lihtsalt ämbri peal, samas ei tohi teised seened sinna sisse pääseda. Kindlasti tuleks töö käigus kasutada kummikindaid.
Jõudu tööle!